Benny Goodman

Benny Goodman, původním jménem Benjamin David Goodman, (30.5.1909 - 13.6.1986), americký jazzový hudebník, přezdívaný jako King of Swing, Patriarch of the Clarinet, The Professor a Swing's Senior Statesman.

Goodman byl jedněmi považován za člověka vyžadujícího plnění náročných úkolů, druhými zase za arogantního a excentrického pedanta. Mnoho hudebníků vzpomínalo na The Ray, přísný pohled, který vrhal na hudebníky, kteří nedokázali hrát podle jeho náročných standardů. Současně je však známo, že soukromě financoval několik vysokoškolských zařízení a občas dokázal být velmi velkorysý. Vždy tak však činil tajně. Když se ho jednou přítel ptal proč, on údajně odpověděl: "No, protože, pokud by se o tom někdo dozvěděl, každý by pak za mnou chodil s nataženou rukou."

Někteří tvrdí, že Elvis Presley dosáhl s rokenrolem stejného úspěchu, jakého dosáhl Goodman s jazzem a swingem. Je pravdou, že oba pomohli přinést černou hudbu mladému, bílému publiku. Nicméně Goodman je pravděpodobně nejdůležitější osobností populární hudby dvacátého století. Bez Goodmana by zde nebyla swingová éra. Je pravdou, že mnoho Goodmanových aranží bylo hráno léta předtím orchestrem Fletchera Hendersona. Zatímco však Goodman veřejně uznával svůj dluh k Hendersonovi, mnoho mladých bílých swingových fanoušků nikdy Hendersonův band ani neslyšelo. Goodman dokázal svou hudbu zpopularizovat. Zatímco většina považuje Goodmana za jazzového inovátora, ostatní považují za jeho hlavní sílu jeho perfekcionismus a úsilí. Goodman byl virtuózním hudebníkem a jedním z technicky nejdovednějších jazzových klarinetistů všech dob.

Goodman je také zodpovědný za významný pokrok v rasové integraci v Americe. V počátcích třicátých let, nebylo ve většině klubů a ani na koncertech možné, aby černí a bílí jazzoví hudebníci hráli společně. V jižanských státech byla dokonce rasová segregace prosazována zákony Jima Crowa. Benny Goodman porušil tradici tím, že v roce 1935 najal vynikajícího černošského pianistu Teddyho Wilsona a společně s bubeníkem Gene Krupou vytvořil Benny Goodman Trio.Teddy Wilson se tak stal vůbec prvním černošským hudebníkem, který veřejně vystupoval s do té doby čistě bělošskou skupinou. Trio koncertovalo v obdobích, kdy velký orchestr nevystupoval. V roce 1936 se k triu přidal Lionel Hampton a vznikl Benny Goodman Quartet. Vroce 1939 najal Goodman průkopnického jazzového kytaristu Charlie Christiana, který s ním hrál až do jeho předčasného úmrtí na tuberkulózu necelé tři roky později.

Pro pochopení americké historie té doby, se Goodmanovo porušení segregace v populární hudbě stalo celých deset let před tím, než první černošský hráč Jackie Robinson vstoupil do basebalové Major Leauge. Goodmanova popularita byla naštěstí tak velká, že mohl zůstat finančně životaschopný i bez turné na Jih, kde by byl okamžitě objektem k uvěznění za porušování zákonů Jima Crowa

 
Swingový kalendář
únor 2023
Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Přihlášení