PostHeaderIcon Swing v České republice

Swingové komunity v ČR

Swingové tancování, v čele s tancem Lindy Hop, se ve světě těší stále větší oblibě a pomalu, ale jistě se vrací i na naše české taneční parkety. I v České republice se swingová komunita utěšeně rozrůstá. Funguje již několik míst, kde se taneční nadšenci pravidelně věnují výuce a tancování Lindy Hop a dalších swingových tanců. Pokud tomu je jinak a vy víte o dalších, budeme rádi, když nám o nich dáte vědět. Těmi o kterých víme jsou:

LINDY HOP

  • Taneční studio Oldies (Hranice)

První skupina lidí na Moravě, která se začala od roku 1999 věnovat swingovému tancování. Díky jejím členům, Radomíru a Kačce Fojtů, se podařilo roztancovat i další místa na Moravě i v Čechách - Frýdek-Místek, Havířov, Brno, Dubňany, Ostrava a České Budějovice, kde vedli kurzy, workshopy, lekce a poskytovali a i nadále poskytují metodickou pomoc. Oba nemalou měrou přispěli i k rozvoji swingového tance v Bratislavě.

Jednou z hlavních osobností swingové scény v Čechách je Zdeněk Pilecký, který v devadesátých letech rozšířil svůj stepařský taneční repertoár právě o swing a věnuje se mu dodnes. V jeho tanečním studiu probíhají pravidelné swingové lekce a kurzy. Zig-zag pořádá pravidelné swingové tančírny v Jam caffe a dva největší swingové festivaly v Česku - Prague Spring Swing Festival a Prague Xmass se špičkovými zahraničními lektory.

Iniciativa vzniku swingového dění v Brně vzešla od bassmana brněnských kapel Fireballs a The Big 20, Petra Pospíšila. Ten zpočátku organizoval workshopy, kde brněnští tanečníci objevovali základy swingu. Po jeho odchodu do Prahy převzal iniciativu další hudebník těchto dvou těles Pavel Štursa. V současné době zde fungují pravidelné tančírny v kavárně Savoy.

V roce 2013 vznikla okolo Pavlíny Grombiříkové skupina tanečníků s názvem Swing Wings, která se postupem času rozrostla na největší moravskou swingovou komunitu. Swing Wings pořádají pravidelné lekce a kurzy a každoročně letní taneční školu "Littner", společenskou událost "Tmavomodrý ples" a workshopy "Jazzberry Hop".

Vedení swingového dění ve Frýdku-Místku, respektivě ve Starém Městě mají na starosti Petr a Monika Adámkovi, kteří od roku 2009 pořádají pravidelné týdenní treninky. V současné době zde v roli spolutrenérů působí odchovanci pražského Zig-Zagu manželé Sítkovi.

Počátkem roku 2010 vznikl klub v Dubňanech u Hodonína. U jeho vzniku stál taneční mistr Libor Brožík, jenž zorganizoval swingový kurz, který se vzápětí přetransformoval do klubu Swingteam Dubňany. V jeho čele stojí Jaroslav "Předseda" Panák, který organizuje nynější činnost. Po "raketovém" nástupu na swingovou scénu se klub ustálil na pravidelné činnosti. V regionu pořádají tančírny, výuku i vystoupení.

Noví mladí hrdí členové české swingové scény, jejichž snem je roztancovat celou Prahu v rytmu swingu :) Ten si začali plnit otevřením pravidelných kurzů v říjnu 2011. Za Swing Busters stojí Áňa Hůlková a Janek Kabelka.

Hlavním cílem nekomerčního sdružení (swingový taneční klub) je aktivita v oboru kultury třicátých až padesátých let dvacátého století, podpora obnovy této kultury včetně tanečních stylů.

V roce 2013 se začala věnovat swingu skupina nadšenců v Ostravě. Uvidíme, zda se tato komunita udrží a bude se swingu věnovat i nadále.

Bývalí členové Groovy Cats. "Dance Studio 7" pořádá taneční kurzy swingu v Praze. V tanečních kurzech jsou vyučovány swingové tance Lindy Hop, Balboa, Boogie-Woogie nebo Charleston.

Skupinka mladých nadšenců okolo Lukáše Foltýnka (původně TS Oldies) a Hanky "Wilmy" Willmannové (původně Swingteam Dubňany). Pravidelně pořádají tančírny a pravděpodobně i lekce. Další bližší informace však bohužel nemáme.

Nově vznikající (2017) komunita tanečníků kolem Petra "Kolina" Koláře, lektora brněnských Swing Wings.

Klub pod vedením choreografky Heleny Brouskové se zaměřuje převážně na děti ve věku od 3 do 15 let. Děti zde od nejútlejšího věku získávají základní taneční dovednosti. Vedle dětských skupin zde funguje i skupina pro dospělé a profesionální formace "Děti swingu profesionál". V současnosti již pravděpodobně nevyvíjí žádnou činnost :-(

WEST COAST SWING

Taneční pár Zdeněk Kabát a Aneta Pérezová, který v Praze vede velmi mladou komunitu west coast swingu. Pořádají vlastní kurzy, ale i workshopy se světovými lektory a WCS party v Praze.

Taneční pár Luděk a Pavla Lužní se West Coast Swingu věnují již nějakou dobu. Vedou výuku, pořádají kurzy i workshopy po celé republice.

 
Swingový kalendář
červen 2024
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Přihlášení